Natas Kaupas (ur 1969) jest jednym z pionierów streetowej deskorolki i jest uważany za jednego z pierwszych pro street skaterów. Dorastał w  Santa Monica, California w legendarnej “dzielnicy” Dogtown.

Wczesne lata 80-te.

Natas zaczął przygodę z deską bardzo wcześnie. I już w 1983 jako 14-to latek wygrał lokalne zawody organizowane przez  Santa Monica Airlines (SMA). SMA było wtedy małą firmą działającą na zapleczu surf shopu, jej szefem był Skip Engblom. Kaupas poprosił Engblom’a o dołączenie do jego skate team’u, który jeszcze nie istniał. Jednak, Engblom był pod wrażeniem jazdy Kaupas’a więc zaproponował mu sponsoring.

Kaupas przez jakiś czas pozostawał na uboczu mainstreamu deskorolkowego bo jak sam twierdził nie interesowała go taka deskorolka. Ćwiczył swoje skille na uboczu w zaciszu ulic nie korzystając ze skateparków oraz ramp. W połowie lat 80-tych, Kaupas odkrył jazdę na ścianach “wallride” i w tym się zaczął specjalizować.  W 1984 fotograf Thrasher Magazine  Craig Stecyk zrobił zdjęcie Kaupas’a jadącego po ścianie co zostało umieszczone na okładce Thrasher Magazine we wrześniu 1984 roku.  Po tym zdjęciu, Kaupas zaczał być rozpoznawany w środowisku skateboardowym co zaowocowało ofertami zdjęć z różnych magazynów.Również w 1984, SMA wypuściła Kaupas’a pierwszy pro model deski, na którym widniała charakterystyczna pantera namalowana przez artystę Kevin’a Ancell’a.Od tego momentu Natas jeździł już z innymi geniuszami deskorolki m.in: Mark Gonzales, Julien Stranger i Jim Thiebaud i razem rozwijali jako pierwsi ‘street skating’. Kaupas i Gonzales wprowadzili wiele nowych tricków oraz idei, jednym z nich było przeniesienie Rodneya Mullen‘a kickflipa z freestyle’u do street’u. Jedna z legend mówi również o tym, że Natas jako pierwszy w historii zrobił boardslide na poręczy. Stało się to podczas zawodów pod koniec 1980 roku. Widownia oniemiała na widok gościa, który próbuję wskoczyć na poręcz przy trybunach. Pomimo nie udanego lądowania nowa historia deskorolki właśnie się narodziła. Od tego momentu razem z Gonzalesem są uznawani za ojców chrzestnych boardslidów i 50-50 na poręczach.

W 1987, Kaupas zadebiutował w Santa Cruz skateboarding video, Wheels of Fire. W tym filmie Natas poazał nowe oblicze ollie, które zaszokowało świat deskorolki i wyznaczyło nowe trendy w streetowej jeździe. Rozpoznawalnośc i charakterystyczny styl przyniosło mu też trochę kłopotów po tym jak został oskarżony o satanizm przez cymbałów, którzy uważali, że jego imię czytane od tyłu to “satan”. Musiał się tłumaczyć, że jest to poprostu męska wersja imienia ‘Natalia’ (Natas pochodzi z Litwy). Niestety nie pomogło to za wiele i na jakiś czas towar z logiem “NATAS” był wycofywany ze sklepów. Na szczęście długo to nie trwało.

W 1987, Kaupas był już na tyle rozpoznawalny, że  Etnies zaproponował mu własny model buta, co było na tamte czasy czymś kompletnie nowym w świecie deskorolki.Cały marketing oraz design buta był inspirowany przez Kaupas’a.

W 2005, Kaupas dostał “Legend Award” od magazynu “Transworld Skateboarding”.

Inne ciekawostki 🙂

W 1991  Steve Rocco, który założył World Industries skateboards, namówił Kaupas’a do załozenia własnej firmy. Kaupas opuścił SMA i zaczął 101 Skateboards. Własna firma dała mu możliwośc spełniania się we własnych artystyczno-graficznych zajawkach. W 1992, 101 było jednym z czołowych brandów, jednak zlamana kostka powoli hamowała jego rozwój jako skatera. W czasie rehabilitacji rozwinął swoje talenty graficzne i zaczął używać komputera do robienia grafik. Wkrótce został poproszony o pomoc przy wymyślaniu pierwszego numeru nowego pisma “Big Brother” należącego również do World Industries. Przy rosnącej popularności World Industries oraz 101 Natas powili tracił zajawkę na bezduszne nabijanie kabzy. Przez chwilę był art directorem w magazynie Rage ze stajni Larrego Flinta.

W 1998 Kaupas razem z przyjacielem Markiem Oblow założyli Vita Shoes, co trwało bardzo krótko. Kaupas znalazł w końcu prace w firmie Quiksilver oraz Element Skateboards. Obie firmy sponsorowały go i był w teamie jaki rider. Wkrótce potem Quiksilver promował go do roli “graphic director” oraz wiceprezydenta marketingu.

W 2004, Natas założył własną firme, Designarium w dystrybucji NHS. Jest to bardziej artystyczna wizja deskorolki. Wszystkie deski są limitowane i mają różne dziwne kształty. Grafiki nawiązują do słynnej pantery. 🙂

Tłumaczyłem po swojemu z wikipediiiiii. Orginalny tekst

Filmografia

Rok Film Sponsor Notes
1986 NSA ’86, Volume 4 Unreel Productions Featured Skater
1987 The Search For Animal Chin Powell Peralta
1987 On The Prowl NSI Video Featured Skater
1987 Sacto Street/Ramp Contests NSI Video
1988 Wheels Of Fire Santa Cruz Featured Skater
1988 Street Skating With Rob And Natas (None) Featured Skater/instructional street skating video
1988 Sick Boys Mack Dawg Productions
1988 Savannah Slamma Thrasher Magazine Featured Skater
1989 Tales From The Street Mack Dawg Productions Featured Skater
1989 Streets On Fire Santa Cruz Featured Skater/First video to feature “Natas Spin”
1989 Speed Freaks Santa Cruz Featured Skater
1989 Savannah Slamma III NSI Video Featured Skater
1989 Goin’ Off T.R. Productions Featured Skater
1990 A Reason For Living Santa Cruz Featured Skater
1991 Quiet Storm Volume 1 Frontline Video Documentary on skateboarding in San Diego
1996 Shit Big Brother compilation video from Big Brother magazine